Mi történik egy állami vezetővel, ha elterjed, hogy pozíciójában nem akarják majd mandátuma lejártával megerősíteni? (Szinte rögtön Obama megválasztásától nyílt titok, hogy mostani fő gazdasági tanácsadóját, Bill Clinton korábbi pénzügyminiszterét Larry Summers-t szándékoznak 2010 februárjában Bernanke helyére ültetni.) Életre kel.
Múlt hét szerdán Bernanke a Kongresszusban tartott beszámolójában nem is túlságosan burkolt formában az Obama adminisztráció orrára koppintott. Fogadkozott, hogy a FED nem fogja végtelen ideig folytatni az amerikai államkötvény-vásárlást, s így a deficitet finanszírozni. Figyelmeztetett arra, hogy a fiskális politikában hamarosan a fegyelemnek újra szerepet kell kapnia. Szintén hangsúlyozta a dollár (ill. annak erősségének) a fontosságát. Annak az értékének a megőrzését az erős és kiegyensúlyozott gazdaságban látja. Úgy vélte, hogy a amerikai állampapír-hozamok jelentős és gyors emelkedése főleg a gazdasági helyzet javulásának tudható be. (Ennek fényében nem túl valószínű, hogy következő, kétnapos ülésük után a FED növelné az állampapír vásárlásra fordítandó keretét.)
Ezt a megnyilatkozást a piaci szereplők pozitívan értékelték. Úgy vélték, hogy mintha a FED felvenné a kesztyűt és verbálisan az új elnök grandiózus tervei ellen támadást intézne. Nem véletlen, hogy ezt követően a dollár jelentősen erősödött. Ez a párviadal még nem ért véget és az értékpapír-piac szereplői árgusan fogják figyelni a további megnyilvánulásokat ezzel kapcsolatban.
Lásd még:
http://www.reuters.com/article/ousiv/idUSN0527980620090605
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/columnists/article6446187.ece