Ennyi volt a Dow Jones tavaly decemberi legalacsonyabb napközbeni értéke. Egy indikátor szerint, ha az első negyedévben a Dow Jones az előző évi december legalacsonyabb értéke alá megy, akkor negatív lesz az év a tőzsdén. Tavaly ezt január 4-én „sikerült” is elérnie. Olyan év is lett.
A félelem nagy ütemben és pillanatok alatt visszatért az értékpapír-piacokra. Ennek több oka van:
- A makroadatok tovább romló gazdasági helyzetet jeleznek. A mai decemberi kiskereskedelmi eladások a vártnál sokkal rosszabb helyzetet mutattak. (És a módosított novemberi adatok is gyengébbek lettek.) A pénteki munkanélküliségi adatok úgy látszik, hogy csak nyitották a sort.
- A Beige Book szinte majdnem minden iparágban és régióban további összehúzódásról adott tanúbizonyságot.
- Obama pénzügyminiszter-jelöltjéről kiderült, hogy többször hibázott, ill. kiskapukat használt adóbevallásai során (továbbá, hogy háztartási alkalmazottai között volt illegális bevándorló). A simának gondolt szenátusi meghallgatást így el kellett halasztani, jövő szerdára. S nem is lesz sima, hanem valószínűleg döcögősebb lesz. Bár Obama rögtön nyilatkozott, hogy továbbra is kitart jelöltje mellett és nem számít elutasításra. A piac által várt és jónak tartott Geithner „megbicsaklása” nem tett jót a hangulatnak.
- Zárás után kiderült, hogy a Bank of America már december közepe óta tárgyalásokat folytat a Pénzügyminisztériummal annak érdekében, hogy újabb tőke injekcióhoz jusson – annak ürügye kapcsán, hogy az általa bekebelezni szándékozott Merrill Lynch eszközállománya rosszabb, mint amit tavaly szeptemberben megállapítottak. Ez az én olvasatomban azt jelenti, hogy a tranzakció zárása kapcsán zsarolták a Pénzügyminisztériumot. Zárás utáni elektronikus kereskedésben a Bank of America részvény 6 %-ot esett. Ez a pletyka (vagy ennek egy változata) biztos, hogy hozzájárult a pénzügyi szektor nagymértékű eséséhez az elmúlt napokban. A Bank of America 20-án, kedden fogja negyedéves jelentését közzétenni, pontos részletek akkor fognak kiderülni.
Ez volt a hatodik kereskedési nap egymás után, amikor a Dow Jones esett. Tavaly október elején a Dow Jones nyolc egymást követő kereskedési napon át csökkent (összesen 22 %-os mértékben), majd a kilencediken (október 13-án) 11 %-ot emelkedett.
Mi lesz holnap? Nyitás előtt reggel háromnegyed nyolckor a JP Morgan fogja negyedéves jelentését közzétenni. Mennyire lesz az rossz? Az elmúlt tíz kereskedési nap alatt a részvény 19 %-ot esett, fog-e ez a gyengülés tovább folytatódni holnap?
Nem amerikai esemény, de biztosan hatással lesz az értékpapír-piacokra: az Európai Jegybank ülést tart és a várakozások szerint legalább 50 bázisponttal megint csökkenteni fogják az alapkamatot.
Fél kilenckor a heti munkanélküli segély-kérelmek száma fog nyilvánosságra kerülni. Az elmúlt két hétben javuló számok jöttek ki – mi történt most, hogy véget ért az évvégi zárási periódus? Újra kezdődött-e a romlási tendencia? Tíz órakor a philadelphia-i körzeti FED hozza ki a gazdasági indexét, ami egy kb. 76 %-os korrelációt mutat az egész országbeli helyzetet bemutató ISM Manufacturing Composite indikátorral. Tovább romló vagy esetleg stabilizálódó helyzetet fog-e az mutatni?
Tőzsdezárás után pedig az Intel fogja legújabb negyedéves jelentését bejelenteni.