A legutóbbi péntek legfontosabb adata nem a múlt havi foglalkoztatási számok voltak (májusban a munkanélküliségi ráta 9.4 %-ra nőtt, illetve 345 ezer embert bocsátottak el), hanem a délután közzétett április havi fogyasztói hitel állomány változása. A várt 6-8 milliárdos csökkenés helyett ez az adat 15.7 milliárdos esést mutatott (ez enyhe „javulás” a márciusi 16.6 milliárdos zuhanáshoz képest). Az áprilisi csökkenés százalékban 7.4 % volt, a márciusi 7.8 % esés után. Így az amerikaiak megtakarítási rátája 5.7 %-ra ugrott fel, 1995 februárja óta nem volt ilyen magas.
A mostani válságnak szerintem az egyik hosszútávú következménye lesz, hogy az ész nélkül költekező amerikai vásárló most hosszabban és jelentősen vissza fogja fogni a fogyasztását. És ilyen szempontból fontos az is, hogy a munkanélküliségi ráta több mint 25 éve nem látott magasságba ment fel. Így aztán se az álláshelyzet, se a hitelhelyzet nem teszi lehetővé, hogy a fogyasztás gyorsan és látványosan visszapattanjon. Hogy tényleg így van-e, az majd csütörtökön itteni idő szerint reggel fél kilenckor ki fog derülni. Akkor teszik majd közzé a májusi össz-kiskereskedelmi forgalom számait.
Ha hipotézisom helyesnek bizonyul, akkor annak mi a következménye? Lassú és gyenge lesz a gazdasági visszapattanás. És nemcsak az Egyesült Államokban, hanem az ide exportáló országokban is. Kína, Japán és Németország az a fő három ország, amelyeknek a gazdasága hosszútávon megérezheti az amerikai fogyasztó viselkedés-módosulását.
Lásd:
http://www.cnbc.com/id/31128685
http://online.wsj.com/article/SB124449816432295655.html#mod=todays_us_money_and_investing
Hogy mennyire súlyos a helyzet, azt szerintem a következő két ábra jól szemlélteti. Az első a fogyasztói hitel mértékét mutatja az elmúlt tíz évben. A mostani látványos zuhanást megelőzően az egyetlen jelentős kilengés az a 2001 őszi hirtelen növekedés, amikor is a gazdasági-politikai sokk hatásból a hitelbe való meneküléssel próbáltak kijönni az amerikaiak.
A másik ábra a kiskereskedelmi forgalom havi abszolút értékeit mutatja ugyanezen tíz év alatt. A 2001 szeptemberi esést egy gyors és határozott októberi visszapattanás követte. Ezeket leszámítva tkp. egy egyenletes növekedésnek lehettünk a tanúi – egészen 2007 őszéig. Akkor tetőzni kezdett a fogyasztás, majd tavaly nyáron határozottan és felgyorsult mértékben elkezdett csökkenni. Azóta a fogyasztás úgy tűnik, hogy az elmúlt hónapokban stabilizálódott. Én 340 milliárd dollár körüli értékre számítok a mostani jelentésben. De innen – a fent kifejtett okok miatt - szerintem nem lesz gyors és határozott a visszapattanás.