Sokat szidtam a pénzügyminisztert egypár korábbi bejegyzésemben. Most megérdemli, hogy dícsérjem. A 23-án, hétfőn bemutatott terve a bankok „mérgezett” eszközeinek a megvásárlásáról jónak és megvalósíthatónak tűnik. Természetesen rengetegen vannak, akik költségesnek és megvalósíthatatlannak tartják. És abban igazuk is van, hogy ez az USA-nak sokba fog kerülni (mégha ezt most tagadja is az adminisztráció) – de ez megkerülhetetlen. Minél később lépnek, annál drágább lesz. A helyzet sajnos tényleg olyan: ezt nem lehet megúszni. Az igazi kérdés: hogyan lesznek a bankok a „mérgezett” eszközeik eladására rákényszerítve? Itt jön be a képbe a most folyamatban lévő „stress test”, amit a főbb bankokon most végeznek. Szerintem ezeken keresztül lesz a bankoknak megmondva: „ezt és ezt el kell adnotok, ki kell szórnotok a mérlegetekből”.
A terv főbb pontjai a következők
Ha egy banknak van $100 névértékű jelzálog kötvény portfoliója, amitől szeretne megszabadulni, akkor ezt jelzi a Szövetségi Betétbiztosításnak (FDIC).
Az FDIC bevizsgálja a portfolót, ha megfelelőnek találják, akkor 6-szoros áttétellel, hajlandóak lesznek finanszírozni.
Aukció keretében magánbefektetők megveszik a portfoliót. Tegyük fel, hogy az ár $84. A vevő ekkor létrehoz egy Public-Private Investment Fund-ot ezeknek az eszközöknek a megvásárlására.
A $84-os árból az FDIC $72 garantál. A maradék $12 kell már csak kifizetni.
A Pénzügyminisztérium a maradék $12-nak a felét, $6 biztosít. A magánbefektetőnek mindössze ténylegesen $6 kell majd csak letennie.
A magánbefektető a Public-Private Investment Fund-on keresztül - az FDIC felügyeletével és jóváhagyásával – menedzseli a portfoliót.
Az kimondottan jó, hogy az eladásra felkínált eszközöket a vásárlóknak aukción keresztül kell megvásárolniuk. Így az árak tényleg piaci körülmények között alakulnak ki. De mivel az állam – a FED-en és a Szövetségi Betétbiztosításon (FDIC) keresztül – hitelt és további garanciákat is biztosít, igazából a vevőknek nem sok kockázatuk van. „Írás – én nyerek, fej – te veszítesz” típusú játékról van szó.
Komolyan elbírom képzelni, hogy majd évekkel később visszatekintve erre a tervre úgy tekintsünk mint ami ennek a válságnak az inflexiós pontja volt. Ez nem azt jelenti, hogy a tőzsde nem fog még esni. De talán elértük a gödör alját.
Felhasznált cikkek:
http://treasury.gov/press/releases/tg65.htm
http://online.wsj.com/article/SB123776536222709061.html#mod=todays_us_opinion
http://www.cnbc.com/id/29836718
http://online.wsj.com/article/SB123785237608019447.html#mod=todays_us_opinion
http://www.economist.com/finance/displaystory.cfm?story_id=13376319