„Az infláció olyan mint a tehervonat – nehezen indul el, de nagyon nehéz megállítani is.” - mondta egyszer Alan Greenspan, volt FED elnök.
Sokan úgy vélik és attól tartanak, hogy a FED nem lesz képes arra, hogy a most a lovak közé dobott gyeplőket visszarántsa és ezért elszabaduló, zimbabwei típusó hiperinflációtól tartanak. Visszatérő szövegük: „Ki fogja az amerikai kötvény-kibocsátásokat finanszírozni? Ki veszi meg az állampapírokat? A dollár össze fog omolni.”
Én nem zárom ki, hogy ez megtörténhet (tizenötéves szakmai pályafutás után a mottóm: „Minden megtörténhet és semmi se lehetetlen.”), de úgy vélem, hogy azért ezek a félelmek még alaposan eltúlzottak. (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601068&sid=acuqGLfMZlIc)
Először is nézzük meg konkrétan mennyi az amerikai infláció: a legutóbbi adat szerint az éves infláció mínusz 1.3 % volt, tehát nem infláció, hanem defláció van. Itt az amerikai fogyasztói árindex elmúlt 10 éves chartja:
Emellett itt van egy nagyon jó országok közötti összehasonlítás. 77 ország közül az Egyesült Államok inflációs rátája hátulról a negyedik legalacsonyabb. Ennél nagyobb deflációs rátával csak Kína, Thaiföld és Írország büszkélkedhet. Lásd:
http://bespokeinvest.typepad.com/bespoke/2009/06/country-inflation-rates.html
Mind munkaerő szempontból (a munkanélküliségi ráta 1983 augusztusa óta nem volt ilyen magas), mind kapacitáskihasználtság szempontjából az amerikai gazdaság messze a potenciálja alatt teljesít. S ez még valószínűleg így lesz egy jó, hosszú ideig. Ilyen gazdaságban elszabaduló inflációtól tartani nem érdemes. Nem mondom, hogy nincs esély egy hetvenes évekbeli stagflációhoz (amikor egyszerre volt magas infláció és magas munkanélküliségi ráta) való visszatérésnek, de szerintem ennek nagyon kicsi a valószínűsége. Gazdasági események ritkán történnek meg kétszer ugyanúgy.
Következő állandóan felmerülő kérdéskör: ki fogja finanszírozni az amerikai deficitet? Kik veszik meg majd az amerikai állampapírokat? Csak az elmúlt héten az amerikai pénzügyminisztérium 104 milliárd dollár értékben hosszútávú (2-, 5 és 7-éves) állampapírokat simán, zökkenőmentesen tudott értékesíteni. Elmondhatjuk tehát, hogy az elmúlt hetek hisztériája ellenére semmi jele nincs annak, hogy a központi bankok alább hagytak volna az amerikai állampapírok vásárlásával.
Emellett az amerikaiak hirtelen megnövekedett spórolási hajlandóságukat abban is kinyílvánítják, hogy egyre többen, egyre nagyobb mértékben vásárolnak állampapírokat – és ez a szint még messze a történelmi átlag alatt van. Az amerikai gazdaság így tkp. Münchhausen báróként a saját hajánál (az amerikaiak esetében talán jobb a hájánál kifejezés) fogja kihúzni magát a gazdasági mocsárból.
Lásd az idekapcsolódó cikkeket:
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601109&sid=aome1_t5Z5y8
http://macro-man.blogspot.com/2009/06/what-if.html
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=a4Vzrq4YVUY4
http://online.wsj.com/article/SB124601913090460255.html#mod=todays_us_page_one
http://online.wsj.com/article/SB124593987711153991.html#mod=todays_us_money_and_investing
http://online.wsj.com/article/SB124584940571447307.html#mod=todays_us_money_and_investing
Harmadik kérdéskör ebben az ügyben: a dollár a FED quantitative easing politikája miatt folyamatosan elértéktelenedik és előbb-utóbb össze fog omlani.
Érdekes és elgondolkodtató, hogy a monetáris fegyelem bástyájának tekintett ECB (Európai Központi Bank) mérlegfőösszege máris nagyobb mint a FED-é, aztán ezért senki se rója meg Monsieur Trichet és társait. Lásd: http://www.forexlive.com/32915/all/ecb-balance-sheet-already-bigger-than-feds-and-gonna-get-bigger
Szintén tény, hogy az elmúlt csütörtökön, 24-én az ECB 622 milliárd dollár értékben adott egyéves likviditási injekciót az európai bankoknak, amelyek részéről a hosszútávú finanszírozási kereslet továbbra is magasnak látszik. (Az ECB tkp. bármilyen értékpapírt elfogadott fedezetként.) Számos piaci elemző úgy véli, hogy az európai bankok még közel se voltak olyan őszinték elértéktelenedett befektetéseik leírásával mint az amerikaiak. Még jó pár csontváz lehet a szekrényben. Ezt a gyanút ezen aukció eredményei megerősítik.
http://online.wsj.com/article/SB124583774423646701.html#mod=todays_us_
Ezzel szemben: a FED a héten egy sürgősségi hitelprogramját már visszavonta, ill. két ilyen hitelnyújtási programjának a mértékét csökkentette. (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&sid=acr1J5.mPdNw)
Természetesen itt is van igazság abban, amit az amerikai FED kritikusai mondanak. Én csak annyit teszek hozzá, hogy ha relatíve nézzük a helyzetet akkor látszik: a FED közel sem olyan „felelőtlen” mint amilyennek az elmúlt időszakban lefestették. Elképzelhető, hogy a dollár értéke még tovább esik, de összeomlásról beszélni szerintem alaptalan.
Összességében úgy vélem, hogy ha Greenspan fönti hasonlatánál maradunk: a tehervonat még be se gördült az állomásra - indulásról, vagy ne adj' Isten gyorsulásról meg végképp nem beszélhetünk.