A kéthónapos részvénypiaci visszapattanásnak ez tulajdonképpen az üzenete. Majdnem két hete már én is korrekciót jósoltam. De jöhet bármi – globális influenzajárvány, Chrysler csődje, bankok stressz teszt eredményeinek kiszívárogtatása – a tőzsde stabilan tartja magát. És ennek csak egy magyarázata lehet: a sokáig partvonalon várakozó masszív pénzmennyiség most már elkezdett visszaáramolni a részvényekbe. Egyre inkább úgy tűnik, hogy egyre többen hiszik el: a nehezén túl vagyunk. Vagy ahogy Warren Buffett a szokásos éves közgyűlésük előtt fogalmazott: a háborúnak még nincs vége, de Pearl Harboron túl vagyunk (http://www.cnbc.com/id/30516766).
Ezt a kéthónapos száguldást persze segítette az is, hogy egyre kevesebben hittek a további emelkedésben, lásd: http://tickersense.typepad.com/ticker_sense/2009/04/april-27th-blogger-sentiment-poll.html
Még mindig nagyon sokan shorton vannak, sőt még adtak is az ilyen pozíciójukhoz, lásd: http://www.cnbc.com/id/30497234
Jellemző, hogy a két nappal ezelőtti GDP csökkenést is pozitívan kezelte a piac. A magyarázat: a készletek jelentős mérséklése egy erőteljesebb gazdasági visszapattanást segíthet elő a harmadik, negyedik negyedévben.
Három hónappal ezelőtt írtam arról (http://americaninvestor.blog.hu/2009/02/02/decemberi_lombard_hitel_allomany), hogy a New York-i Értéktőzsde által minden hónap végén nyilvánosságra hozott előző hónapi össz lombard-hitel állomány az egyik legjobb hosszú-távú kontraindikátor. Ez a mennyiség szeptember óta megállás nélkül, egyre gyorsabb ütemben csökkent. (Lásd: http://www.nyxdata.com/nysedata/asp/factbook/viewer_edition.asp?mode=table&key=278&category=8) Februárban érte el az alját, 173.3 milliárd dollár volt (42 %-kal volt kevesebb mint szeptemberben). A legújabb adat, a márciusi már növekedést mutatott: 182.16 milliard dollar lett. Biztos vagyok benne, hogy az áprilisi összeg újabb emelkedést fog mutatni. (Február elejei bejegyzésemben – a történelmi átlagok alapján – 178.3 milliard dollárra jósoltam az alját.)
Szóval a két héttel korábbi korrekciós jóslatom – eddig – nem jött be. Csak magamra kellett volna hallgatnom (http://americaninvestor.blog.hu/2009/03/15/talpra_dow_jones_hi_obama): „a vártnál sokkal erősebb és hosszabb visszapattanás, további részvényemelkedés következik, amit aztán akkor, amikor már a konszenzusi vélemény már nem számít rá, tényleg egy erős visszaesés fog követni.” Persze pont ez a kérdés, hogy ez a helyzet mikor fog előállni.
A ma nyilvánosságra hozott, a termelőcégek beszerzési menedzsereinek jelentése alapján készített ISM index a vártnál nagyobb emelkedést, visszapattanást jelzett (majdnem a szeptemberi, a válság előtti szintre ugrott vissza). Egypár optimista idézet ebből az összeállításból (http://ism.ws/ISMReport/MfgROB.cfm):
- "Starting to see some signs of increased production and demand from some automotive customers." (Fabricated Metal Products)
- "Business conditions continue to be soft, but agriculture-related products are still quite bullish." (Machinery)
- "We are optimistic that things will change for the better in 3Q." (Chemical Products)
- "Starting to hear of slight upticks in orders from some sectors of our business but not all." (Electrical Equipment, Appliances & Components)