Majd’ egy fél éve írtam arról (http://americaninvestor.blog.hu/2008/12/10/szivem_a_hozamok_osszementek), hogy szerintem már nem érdemes amerikai állampapírokat venni olyan alacsony hozamszinteken. Az 5-éves államkötvény hozama tavaly december 18-án érte el az alját, 1.26 % volt. Most úgy tűnik, hogy pár nappal ezelőtt május 28-án érte el a csúcsát, ugyanezen papír már 2.44 %-os hozammal forgott. Ugyanezen számok a 10-éves papírra vetítve: 2.05 % volt az alja december 30-án ill. 3.74 % tűnik a tetejének május 27-én.
Íme az 5-éves amerikai államkötvény hozamának alakulása az elmúlt félévben:
Ill. a 10-éves amerikai államkötvény hozamának alakulása ugyanezen időszakban:
Ez a jelentős és gyors hozamemelkedés volt igazából az elmúlt hónap talán legfontosabb jelensége. Szerintem ennek alapvetően két oka volt:
1. A lassan, de javuló gazdasági helyzet, ill. annak a megítélése a kockázatos eszközök felé tereli a befektetőket. Így aztán a korábban “parkolópályára” tett, államkötvénybe fektetett pénzüket kivonják azokból.
2. Egyre markánsabbá válik az a félelem, hogy az USA milyen áron fogja tudni finanszírozni a masszív deficitjét. A befektetők egyre inkább vonakodnak amerikai állampapírokat tartani, ill. újakat vásárolni. A csökkenő kereslet – növekvő kínálat egyértelműen az árak esését, tehát a hozamok emelkedését eredményezi.
Ez utóbbinak a hozománya (részben), hogy az euro/dollar árfolyam az április végi 1.29-ról most május végére 1.41-ig emelkedett. Közben persze megjelent az az aggodalom is, hogy az USA elveszítheti az AAA hitelmínősítését. Ez tovább fokozta a dollártól való menekülést. Így az egésznek a hátterében tkp. az áll, hogy egy gyorsuló infláció az amerikai vagyontárgyak valós értékének nagy mértékű csökkenését válthatja majd ki. Ezek megalapozott, valós félelmek. Mindazonáltal a legutóbbi állampapír-aukciók mind jelentősen túl lettek jegyezve (http://online.wsj.com/article/SB124351873663062545.html#mod=todays_us_money_and_investing), ill. a nettó tőkebehozatali számok az elmúlt két hónapban bőven pozitívak volt (55.8 milliárd dollár márciusban és 22 milliárd februárban). Tehát a félelmek – legalábbis eddig – még nem materializálódtak.
Érdekes, hogy mindeközben, egész májusban a részvényárfolyamok egy szűk sávban mozogtak (a Dow Jones index 8200 es 8600 között tingli-tanglizott). Növekvő inflaciójú helyzetben jó valós tárgyi eszközöket birtokolni (én a részvényeket is ebbe a kategóriába teszem), tehát ilyen szempontból ez nem meglepő (ráadásul a folyamatosan részvény alapokba aramló pénzmennyiség momentum szempontból is segíti az árfolyamokat).
De azért úgy vélem, ha ezek a fent említett félelmek fokozódnak, akkor egy sokk-szerű korrekció a részvénypiacon is be fog következni. Azt senki sem gondolhatja komolyan, hogy ha a dollár gyorsan és jelentősen elkezdene zuhanni, akkor azt a világ értékpapírpiacai nem pánik üzemmódban reagálnák le. Ami viszont paradox módon a tavalyi válság idején is tapasztalt dollar erősödést eredményezhetne.
A múlt pénteki Wall Street Journal-ben (http://online.wsj.com/article/SB124355477324764533.html#mod=todays_us_page_one) a FED névtelenül nyilatkozó forrásai amellett tettek hitet, hogy a hozamnövekedés elsődleges és fő oka a javuló gazdasági helyzet. S így azok, akik azt várják, hogy a FED a következő ülésük (június 23-24) után növelni fogja az állampapír vásárlásra fordítandó keretét, azok könnyen csalódhatnak. Ez a cikk valószínűleg sok piaci szereplőt elgondolkodtatott, mert pénteken már jelentős árfolyam-emelkedés, ill. hozamcsökkenés ment végbe az állampapír-piacon.
A pénteki véleményt a Reuters egy vasárnapi hírben (http://www.reuters.com/article/ousiv/idUSTRE54U1NZ20090531?pageNumber=2&virtualBrandChannel=10531) újra megerősítette. Érdekes lesz megfigyelni mi lesz ezen a héten a hozam-mozgás. Főleg tudva azt, hogy csütörtökön 65 milliárd dollar össz-értékben lesz 3-, 10- és 30-éves kötvények aukciója megtartva. Ezek eredményét nemcsak a kötvény-piac, hanem a részvény- és a deviza-piac is nagyon fogja figyelni.