Két hónappal ezelőtt írtam (http://americaninvestor.blog.hu/2009/03/05/mikor_lesz_a_recesszionak_vege): „Az elmúlt időszakban azt vizsgáltam meg, hogy visszamenve az 1974-es recesszióig milyen adat vagy adathalmaz volt, ami a legjobban jelezte a recesszió végét. S a következő megfigyelést vettem észre: amikor az elbocsátott alkalmazottak számának tízhónapos átlaga és az öthónapos átlaga közötti különbség a legnagyobb volt, akkor volt a recesszió vége (plusz-mínusz egy-két hónap).”
Ezeket az átlagokat könnyen ki lehet számolni ezen adatokból: http://data.bls.gov/PDQ/servlet/SurveyOutputServlet?data_tool=latest_numbers&series_id=CES0000000001&output_view=net_1mth
Az eredmény? A múlt hónapban az öthónapos átlag -223.4 ezerrel volt rosszabb mint a tízhónapos. A legutóbbi adatok után ez a különbség elkezdett csökkenni, most már “csak” – 174 ezer ez a szám. Véget ért-e a recesszió és elkezdődött a kilábalás? A tőzsde elmúlt hetekbeli viselkedése alapján egyértelmű a válasz. Ahhoz, hogy ténylegesen is így tudjunk nyilatkozni, azért még egy pár hónapnak el kell múlnia.