A londoni Times nagyon jó, összehasonlító cikket írt az ECB és a FED kötvényvásárlási programjairól. Lásd: http://www.timesonline.co.uk/tol/comment/columnists/anatole_kaletsky/article6597813.ece
Főbb megállapításai:
Az amerikai jegybank 2007 közepe óta 1.2 billió (12 nulla a szám után!) dollárrral, míg az ECB 1.5 billió dollárral növelte kötelezettségei mértékét. Mivel az amerikai GDP kb. 12 %-kal nagyobb az Euróövezeténél, így a relatív arány még rosszabb az ECB-re vetítve.
Bár az ECB közvetlenül nem vásárolja a tagállamok által kibocsátott államkötvényeket, az általa kisegített kereskedelmi bankok az ECB-től kapott pénz jelentős részét saját államuk által kibocsátott értékpapírokba fektetik, tehát tkp. – indirekte ugyan, de – ugyanaz történik mint az Egyesült Államokban.
Egy másik cikk, a tegnapi, keddi Wall Street Journalben pedig pontosan arról ír (http://online.wsj.com/article/SB124631304566470431.html#mod=todays_us_money_and_investing), amit én is feszegettem: az amerikai inflációs félelmek túlzóaknak tűnnek. Ilyen gyenge gazdasági helyzetben nem sokan akarnak kölcsönt felvenni, így az állampapíroknak nem nagyon van versenytársuk. Az állampapírok hozamai sokáig alacsonyak maradhatnak.