A Dow Jones „mindössze” 100 pontot vesztett pénteken. Meg volt-e az alja? – teszik fel sokan a kérdést. Biztosat erre persze nem lehet mondani, de az tény, hogy nagyon nagy forgalom volt (kb. az átlag másfélszerese). Napközben – főleg a bankrészvények körében (az államosításuk miatti pletyka következtében) – teljes pánik lett úrrá.
Ezt a Bank of America napi chartja jól mutatja (ebből a részvényből különben all-time high volt a forgalom, 833 millió részvény forgott, az átlagos napi forgalom 3.6-szorosa):
Most, itteni idő szerint vasárnap este – az Oscar kiosztás kezdetekor – jön ki a hír: az amerikai állam akár negyven százalékos tulajdonosa lehet a Citibanknak! Ennek nem kellene jó hírnek lennie a meglévő részvényesek számára, hiszen így tulajdonrészük tovább fog hígulni. Csakhogy ez még mindig több mint a semmi és így is már 92 %-ot veszítettek a tavaly május elejei 27 dolláros, egyéves árfolyam-csúcs óta. Persze a részletek még nem ismertek, de csak ennyit tudva én úgy vélem, hogy a Citibank – s az egész pénzügyi, banki szektor is – hétfőn emelkedni fog.
Egy eléggé árulkodó adat arról különben, hogy a banki szektor milyen „mészárlás”-nak lett kitéve az elmúlt időszakban: az Exxon Mobil kapitalizációja egymagában 354 milliárd dollár. A KBW Indexben szereplő, 24 pénzügyi részvénynek - ezzel szemben - az összkapitalizációja mindössze 269 milliárd dollár.
Hosszabb távon mikor mondhatjuk, hogy meg volt az alja? Ezt biztosan persze csak majd utólag visszatekintve állapíthatjuk meg. De itt van egy három héttel ezelőtti bejegyzésem (http://americaninvestor.blog.hu/2009/02/02/decemberi_lombard_hitel_allomany), amit most képi formába öntöttem:
Íme a lombard-hitel állomány és a Nasdaq változása 1999 januárja és 2003 decembere között (százalékos értékben)- szépen párhuzamosan mozogva mindkettő 2002 szeptemberében-októberében érte el az alját:
És íme a a lombard-hitel állomány és a Dow Jones változása 2003 januárja és 2008 decembere között (százalékos értékben):
A legújabb, január havi adat valamikor ezen a héten fog kijönni. Biztos, hogy tovább csökkent a lombard-hitel mértéke (s a februári eladási hullám szintén ezt eredményezhette). Ennek alapján már nincs messze az idő, amikor a lombard-hitel mennyisége beáll egy normális szintre. S az valószínűleg egybe fog esni a tőzsdei „ámokfutás” végével is.
A hétvége egy másik fontos híre volt: a Fehér Ház kiszivárogtatta (http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2009/02/21/AR2009022100911_pf.html), hogy kedden, a Kongresszus két házának az összevont ülésén elmondandó beszédében Obama a deficit gyors csökkentése mellett fog lándzsát törni. Ezt részben a költekezés visszafogásával, másrészt adóemeléssel kívánja elérni (az árfolyamnyereség-adó kiskapuit akarja majd becsukni).
Egy hete sincs, hogy írtam (http://americaninvestor.blog.hu/2009/02/18/a_japannal_valo_osszehasonlitas): „ a fiskális élénkítést nem szabad adóemeléssel párosítani a költségvetési hiány kiegyensúlyozása céljából.” Obamának és tanácsadóinak csak a New York Times-ot és az Economist-ot kellene olvasniuk. A piac ennek a hírnek viszont egyáltalán nem fog örülni.
Végül két megjegyzés a blogommal kapcsolatban:
- Az “Ezeket használom, olvasom” oldaldobozba két, chart-készítő website-ot tettem fel. Remélem hasznosnak találjátok majd ezeket.
- Létre hoztam egy “Jó cikkek” nevű oldaldobozt, amibe az általam érdekesnek tartott cikkeket fogom betenni. Így a bejegyzésekben jobban fogom az én saját, szubjektív véleményemet majd kifejteni.
Várom az észrevételeket, a kritikákat. Mindenkinek kellemes hetet és jó kereskedést kívánva!