HTML

Az amerikai gazdaságról és tőzsdéről

Amerikában élő befektetési szakemberként fejtem ki ebben a blogban a véleményemet az itteni gazdaságról, tőzsdéről

Jó cikkek

Hozzászólások

Mikor lesz a mostani bull piacnak vége?

2009.04.20. 07:53 GySz

Ha tudnám se mondanám meg…. A Dow Jones Index kéthónapos teljesítménye: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komolyra fordítva a szót:  szerintem az elmúlt hetek erős visszapattanását három dolog táplálta.  Ezek a következők:

  1. A korábbi pesszimizmus és ebből fakadóan az eladási nyomás extrém méreteket öltött.  Természetes volt, hogy bekövetkezik egy visszapattanás.  Ahogy öt hete írtam (azóta több mint 12 %-ot emelkedett a Dow Jones Index):  szinte teljes konszenzus van afelől, hogy a mostani emelkedés is csak egy újabb „bear rally”.  Még pár száz pont a Dow Jones Indexben, aztán újabb esés következik – ez a majdnem egyhangú vélemény.  Ezzel mindössze csak egy baj van:  a piac ritkán szokta azt csinálni, amit a konszenzus elvár.  Ebből következően szerintem két variáció van, arra vonatkozóan, hogy tényleg mi fog történni:  vagy egyből elkezdünk újra visszaesni vagy a vártnál sokkal erősebb és hosszabb visszapattanás, további részvényemelkedés következik, amit aztán akkor, amikor már a konszenzusi vélemény már nem számít rá, tényleg egy erős visszaesés fog követni.”  Lásd:  http://americaninvestor.blog.hu/2009/03/15/talpra_dow_jones_hi_obama
  2. Az Obama adminisztráció a kezdeti hetek kapkodása, átgondolatlansága után összeszedte magát.  Jó tervvel jöttek ki a bankok rossz eszközeinek rendezését illetően (http://americaninvestor.blog.hu/2009/03/30/a_geithner_terv).  Illetve úgy látszik, hogy sarkukra álltak és kemény pozíciót vettek föl az autógyárakkal szemben is.  Akár a csődöt is elképzelhetőnek tartják mint megoldási lehetőséget (http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601087&refer=top_news&sid=aAAVqvS3v7Bk).  Paradox módon a Demokraták szakszervezetekkel való jó viszonya ebben az esetben csak segíteni fogja őket.  Obamát nem lehet azzal vádolni, hogy a munkásosztály ellensége lenne.  A tőzsdének az is jót tett, hogy az elnök kapitalista-ellenes kijelentéseit, nyilatkozatait visszafogta, ill. tompította.
  3. Mind makro- és mikroszinten megjelentek olyan adatok, amelyek ha nem is a helyzet jobbulását, de legalább a romlás megállását jelezték.  A negyedéves vállalati eredmény-jelentési szezon is jobb a vártnál.  A pénzügyi cégek kimondottan pozitív meglepetést okoztak – még akkor is ha nem vesszük figyelembe a “mark-to-market” szabály nemrég történt felhígítását.

Most ugyanazok, akik a sajtóban, ill. tv-ben pár hete csak rövid visszapattanásra számítottak azt hangoztatják, hogy hamarosan jön a korrekció.  Persze igazából türelmetlenül várják, hogy a részvényárfolyamok visszaessenek, hogy ők maguk is bevásárolhassanak.  Ez elvileg a rally folytatódása mellett kellene, hogy szóljon.  Ugyanakkor még olyan optimisták is - mint én - látják:  a helyzet azért még nem annyira rózsás.  Egy 10-15 %-os korrekció szerintem most már bármikor bekövetkezhet.  Tetőzni valószínűleg akkor fogunk, amikor egy egész napos erős emelkedés fog megtörténni.  De komolyabb, súlyosabb visszaesésre nem számítok – hacsak valami újabb pénzügyi disznóság ki nem derül.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://americaninvestor.blog.hu/api/trackback/id/tr151075400

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása