…napon az Úr megpihent és tőzsde nem esett tovább. Mint egy thriller-ben a pozitív hős úgy állt ma talpra a Dow Jones, pedig még 8000 alá is benézett. Mindenesetre aláment a tegnap jelzett 8072 alá. Ez nem jót jelez az év egészére. Dehát minden indikátor azért van, hogy érvényessége egyszer megdőljék!
Főleg a pénzügyi szektor volt nyomás alatt. Az, hogy a Bank of America-nak újabb segélyt kell adni nem tett jót a különben is törékeny bizalomnak. Hiába hozott ki a JP Morgan a vártnál jobb eredményt (részvényenkénti 7 centes profitot jelentett a várt nullszaldó helyett), mégis 6 %-ot esett. Zárás után jött ki, hogy Bank of America is előrehozta a nyereségjelentését és a tervezett kedd helyett holnap, pénteken, nyitás előtt fogják bejelenteni legutóbbi negyedévük eredményét. Ugyanígy tesz a Citibank is (egy hét alatt nekik 45 %-ot esett a részvényárfolyamuk!). A várakozás az ő esetükben: 10 milliárd dolláros operatív veszteség.
Egyébként a makroadatok se nagyon segítették a piacot. A heti munkanélküli segély-kérelmek száma 54 ezerrel emelkedett a múlt hetihez képest. Az előző két heti pozitív tendencia megfordulni látszik.
Ugyan a philadelphia-i körzeti FED gazdasági indexe jobb lett, mint amire számítottak, -24.3 lett -31 helyett, de ez nem jelenti azt, hogy a helyzet javult volna. Csak már nem romlik annyira gyorsan tovább. További jelentős számú állás elvesztésére számítanak (az index ezen komponense az index létezésétől kezdve, 1968-tól fogva a legalacsonyabb értékét mutatta). A cégek széleskörű árcsökkenést tapasztalnak mind input és mind output oldalon.
A 30 éves jelzáloghitelek kamata először a története során 5 % alá csökkent. Ez elvileg nagyon jó hír is lehetne – pont ez kell a lakáspiac élénkítéséhez: növekvő, élénkülő kereslet. A probléma csak az, hogy a bankok a jelentkezők felét gyenge hitelmutatójuk miatt elutasítják.
Délután a szenátus megszavazta a segélycsomag (TARP) második fázisát. Így újabb 350 milliárd dollárt lehet majd a pénzügyi szektor (és még ki tudja ki!) megsegítésére fordítani. A Bank of America állítólag máris 15 milliárdot fog kapni.
A két bank jelentésén kívül a nap – szerintem – legfontosabb adata a kilenckor kijövő novemberi nettó tőkebeáramlás egyenlege lesz. Múlt hónapban ez mindössze 1.5 milliárd dollar volt. A külkereskedelmi hiány finanszírozhatósága legalább egy 55 milliárd körüli többletet igényelne. Visszatért-e a külföldi tőke az amerikai értékpapír-piacra a szükséges mértékben a nagyon katasztrofális október után? (Én legalább egy 30 milliárd dolláros értékre számítok.) Ezenkívül még a decemberi fogyasztói árindexet hozzák nyilvánosságra, ill. a michigani egyetem előzetes januári fogyasztói bizalmi indexét fogják bejelenteni.
Mivel hosszú hétvége következik (hétfőn egyáltalán nem lesz kereskedés), ezért holnap már kettőkor bezár a kötvénypiac, s ilyenkor a részvénypiac is már gyengébb forgalmú délután. De mindenképpen izgalmas kereskedési napnak ígérkezik a holnapi…